"ΤΣΑΓΚΑΜΙΛΕΙΑ"

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ Ε.Α.Κ.Ν. ΑΓΙΟΥ ΚΟΣΜΑ

Άξιοι Πρωταθλητές οι SUPERBASKET

Με τη διεξαγωγή του μεγάλου τελικού του Πρωταθλήματος ανάμεσα στην ΑΚΑΔΗΜΙΑ και τους SUPERBASKET.gr και του αγώνα μπαράζ ανάμεσα στους WEB CORE και τους ΜΥΡΜΙΔΟΝΕΣ 2008, ολοκληρώθηκε το 17ο Εαρινό πρωτάθλημα ανεξαρτήτων ομάδων Καλαθοσφαίρισης του Ε.Α.Κ.Ν. "Τσαγκαμίλεια".

Οι SUPERBASKET.gr στέφθηκαν Πρωταθλητές του Εαρινού Πρωταθλήματος 2011, αφού στον τελικό που διεξήχθη την Πέμπτη, 16.06.2011, στις 22.00μ.μ. στο κλειστό του Ε.Α.Κ.Ν. Αγίου Κοσμά (λόγω μη διαθεσιμότητας του γηπέδου), νίκησαν την πρωταθλήτρια των δύο τελευταίων σεζόν, ΑΚΑΔΗΜΙΑ, με 96 – 90 στην παράταση (Κανονική Περίοδος: 80 – 80).

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός:
Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΚΑΔΗΜΙΑ ήταν καλύτερη του αντιπάλου της, όπου και προηγήθηκε με 48 – 37 (η διαφορά έφτασε στους +16π), όμως τα πολλά φάουλ με τα οποία φορτώθηκαν οι ψηλοί της, σε συνδυασμό με την υπερπροσπάθεια που έκαναν οι παίκτες των SUPERBASKET.gr, η διαφορά καλύφθηκε και στο τέλος της 3ης περιόδου, το σκορ ήταν 62 – 62.
Το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού και για τις δύο ομάδες… Η Ακαδημία προηγήθηκε με 5 πόντους διαφορά, 1’ πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας και ήταν στο +3, 19’’ πριν από το τέλος. Στο σημείο αυτό, η ΑΚΑΔΗΜΙΑ έκανε το μεγάλο λάθος: επιλέγει να μην κάνει φάουλ και να πάει για μια καθαρή άμυνα (χωρίς να δεχθεί τρίποντο). Ο Τσολάτος, μετά από αλλαγές στα μαρκαρίσματα έμεινε μόνος του και ευστοχώντας σε καθοριστικό τρίποντο, 3'' πριν την λήξη του αγώνα, ισοφάρισε 80 - 80 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί, η Ακαδημία προηγήθηκε νωρίς με 4π, αλλά ήταν λαβωμένη: ο Λυμπέριος είχε αποχωρήσει τραυματίας, ο Αυγερόπουλος απεβλήθη με 5 φάουλ στην αρχή της παράτασης και ενώ είχε τραυματιστεί στον αγκώνα νωρίτερα, και λίγο αργότερα τον ακολούθησε και ο Γρηγορόπουλος. Οι SuperBasket.gr από την άλλη στην παράταση βρήκαν τον Μελάγιες που σημείωσε 8 από τους 15π. του σε εκείνο το διάστημα και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Πολυτιμότεροι παίκτες των πανάξιων Πρωταθλητών Superbasket.gr ήταν οι Τσολάτος και Λιμνιάτης. Ο Τσολάτος σημείωσε 33π, 7ρ, 10 κερδισμένα φάουλ, 11/15 βολές, καθώς και το καθοριστικό τρίποντο που έστειλε τον αγώνα στην παράταση, ενώ ο Λιμνιάτης πέτυχε 22π με 7π και 7ασ. Από την Ακαδημία που είχε 4 παίκτες στο +10π,  ξεχώρισαν οι: Λύτρας με 22π, 4 ρ, 3ασ., 3 κλ. και 7 κερδισμένα φάουλ, και  Αυγερόπουλος με 14π και 8ρ.
Παράπονα είχε η ΑΚΑΔΗΜΙΑ από τους διαιτητές του αγώνα (Πηλοϊδης, Σώμος και Τσαρούχα), αφού οι αντίπαλοί τους εκτέλεσαν 37 βολές έναντι 19 βολών της ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ.

Για την ιστορία, τους πόντους του ΤΕΛΙΚΟΥ σημείωσαν οι:
SUPERBASKET.gr (Σπ. Καβαλιεράτος) Λιμνιάτης 22, Παπαδόπουλος 11(1), Τσολάτος 33(4), Μελάγιες 15(3), Καβαλιεράτος, Λινοξυλάκης 7, Καψής, Μανουσέλης, Βαρδάκας 8, Βενιζέλος.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Γ. Βασιλείου) Λύτρας 22(2), Γιαπούλης 3(1), Κουτσαύτης 7(1), Ευστρατίου 6, Μπασδάνης 10(2), Αντωνόπουλος 2, Αυγερόπουλος 14(1), Βιδάκης 2, Τζούρτος 3(1), Βρυώνης 13(2) Γρηγορόπουλος 3, Λυμπέριος 5.

Έτσι, η τελική σειρά κατάταξης στην Α1 Κατηγορία είναι:
1. SUPERBASKET.gr     --- ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΟΜΑΔΑ ---
2. ΑΚΑΔΗΜΙΑ
3. ΣΟΦ. ΠΕΖ. ΑΡ.
4. ΤΙΤΑΝΕΣ

Στον αγώνα μπαράζ, ο οποίος διεξήχθη την Πέμπτη, 23.06.2011, στο κλειστό του Ε.Α.Κ.Ν. Αγίου Κοσμά, ανάμεσα στους WEB CORE και τους ΜΥΡΜΙΔΟΝΕΣ 2008, νικητές αναδείχθηκαν οι WEB CORE, αφού επικράτησαν στο τέλος του αγώνα των αξιόμαχων ΜΥΡΜΙΔΟΝΩΝ 2008 με 73 – 64. Έτσι, οι WEB CORE εξασφάλισαν την παραμονή τους στην Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ, ενώ οι ΜΥΡΜΙΔΟΝΕΣ 2008 θα αγωνιστούν ξανά στην Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ και θα προσπαθήσουν εκ νέου για την άνοδο στο επόμενο Πρωτάθλημα, εκτός και αν κάποια ομάδα από τις υπάρχουσες στην Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ δεν συνεχίσει.

Στην Α2 Κατηγορία υποβιβάζονται οι ΑΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΙ και ο ΠΡΟΜΠΟΝΑΣ, δύο πολύ αξιόλογες ομάδες, ενώ στον αγώνα PLAY OUT τελικά θα αγωνιστούν οι πολύ δυνατοί WEB CORE.

Στην Α2 Κατηγορία, οι αήττητοι ΔΥΝΑΜΙΤΕΣ και οι LEADERS του Τάκη Ραμαντζά κατέκτησαν την 1η θέση του Ομίλου τους που θα τους οδηγήσει κατευθείαν στην Α1 Κατηγορία.

Στην Α3 Κατηγορία υποβιβάζονται οι ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ, ΚΟΥΛΟΧΕΡΗΔΕΣ, PLASTIC και EAGLES.

Στην Α3 Κατηγορία, ο ΑΙΟΛΟΣ που επικράτησε της ΒΕΝΕΤΤΟΝ με 53 - 44, οι Π.Σ.Γ., οι ΑΕΤΟΙ και η BARCELIOMA θα παίζουν του χρόνου στην Α2 Κατηγορία.

Το Πρωτάθλημα αποχαιρετούν οι SEANAGRIDES και οι DRINK TEAM.